Gå til hovedindhold
Hjem
Main navigation
  • Bøger
      • KATEGORIER
      • Danske romaner
      • Oversatte romaner
      • Krimi og spænding
      • Biografier
      • Mad og drikke
      • Se alle
      • Ebøger og lydbøger

        Vores e- og lydbogskatalog spænder bredt; her finder du både danske og udenlandske skønlitterære klassikere, krimier, true crime, romance, et hav af historier for børn og unge samt faglitteratur om bl.a. anden verdenskrig, litteraturhistorie, fodbold, skak, fiskeri, LGBT-historie, rødstrømpebevægelsen og den fri abort – og naturligvis meget mere.

      • Krimi og spænding

        Er du til gys og uhygge, politiske thrillere, eller helt klassiske kriminalromaner? Hos Vi har en lang række bøger inden for krimi og spænding, både fra de bedste danske forfattere og de udenlandske gys-skabere. Bl.a. Lone Theils, Leif Davidsen, Stefan Ahnhem, Camilla Grebe, Bret Easton Ellis og Yrsa Sigurdardottir.

      • Biografier

        Vi udgiver en lang række biografier, selvbiografier, portrætter, livshistorier og erindringer om personer fra både Danmark og udlandet. Bøger om store internationale personligheder som fx Winston Churchill, og portrætter af sportsstjerner som Viktor Axelsen og Kevin Magnussen, men også om erhvervspersonligheder som Kåre Schultz, og store personligheder som Barack Obama og Niels Bohr.

  • Forfattere
      • FORFATTERE
      • Se alle forfattere
      • Bliv forfatter
      • Mød vores redaktion
      • Maren Uthaug

        Maren Uthaug (f. 1972) har både modtaget DR Romanprisen, Otto B. Lindhardt Prisen, Læsernes Bogpris og De Gyldne Laurbær.

      • Leif Davidsen

        Leif Davidsen(f. 1950) er en af Danmarks mest populære forfattere. Han har modtaget adskillige priser for sit forfatterskab, bl.a. De Gyldne Laurbær og Glasnøglen for årets krimi i Skandinavien.

      • Anja C. Andersen

        Anja Cetti Andersen (f. 1965) er en af Danmarks førende astrofysikere. Hun har skrevet flere populære bøger om videnskab.

  • Forlaget
      • MØD OS
      • Mød forlaget
      • Om forlaget
      • Presse
      • Kundeservice
      • Spørgsmål og svar
      • Lindhardt og Ringhof

        Lindhardt og Ringhof udgiver kvalitetsbøger, der underholder, oplyser og inspirerer: Bøger om store personligheder, om vores fælles historie

      • Børne- og ungdomsbøger, der skaber læseglæde

        Forlaget Carlsen er en af Danmarks førende udgivere af børne- og ungdomsbøger. I mere end 80 år har Carlsen sat sit præg på dansk litteratur og bragt nogle af de mest elskede fortællinger til live. 

Right Menu
  • Søg
  • Log ind
Se kurv
Der er ingen resultater

Resultater på bøger ()

Resultater på andre sider ()

Se alle resultater
  • Hjem
  • /
  • Forfattere
  • /
  • Forfatter
  • /
  • Ole Sønnichsen
Ole Sønnichsen

Ole Sønnichsen

 

Ole Sønnichsen (f. 1973) er journalist, forfatter og forlagsredaktør hos Lindhardt og Ringhof. Sønnichsen har en række anmelderroste bøger til både børn og voksne bag sig og er særligt kendt for sine populære biografier bl.a. om Ulf Pilgaard, Dirch Passer, Johannes Møllehave og Joachim Boldsen. I Rejsen til Amerika fortæller han historien om de mange danskere, der udvandrede til Amerika mellem 1850-1920. En af udvandrerne var cykelsmeden William S. Knudsen, der endte med at spille en stor rolle i USA's kamp mod nazismen under 2. verdenskrig. Den historie blev senere til bestselleren One Dollar Man. Han er desuden medforfatter på Min bedste kamp, stjernerne fortæller om deres største håndboldoplevelse, 2020, Vejen til Wembley om fodboldsommeren 2021.

 

Bøger af Ole Sønnichsen

Se udgivelser
Det sidste gidsel
Hardcover med smudsomslag
Det sidste gidsel
Henrik Thomsen
Ole Sønnichsen
Henrik Thomsen
239,96 kr.
299,95 kr.
Tilføj til kurv
Se udgivelser
One Dollar Man
Hardcover
One Dollar Man
Ole Sønnichsen
159,96 kr.
199,95 kr.
Tilføj til kurv
Se udgivelser
Rejsen til Amerika
Hardcover
Rejsen til Amerika
Ole Sønnichsen
239,96 kr.
299,95 kr.
Tilføj til kurv
Se udgivelser
Hard-Kåre - Historien om en af Danmarks mest succesrige topchefer
Hardcover med smudsomslag
Hard-Kåre - Historien om en af Danmarks mest succesrige topchefer
Ole Sønnichsen
Kåre Schultz
279,96 kr.
349,95 kr.
Tilføj til kurv
  • Læs mere

LR

Lindhardt og Ringhof
Vognmagergade 11
1120 København K

CVR 76351910

Kontakt kundeservice

Mandag-fredag kl. 10-15

+45 70 22 66 69
kundeservice@lrforlag.dk

Kontakt receptionen

+45 70 25 66 66

Kontakt salgsafdelingen

salg@lrforlag.dk

Kontakt HR-afdelingen

hr@lrforlag.dk

Whistleblowersystem

egmont.whistleblowernetwork.net

Følg os
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

Lindhardt og Ringhof er en del af Egmont, som er Danmarks største mediekoncern. Egmont er en dansk fond, som hvert år giver 100 millioner kroner til børn og unge, der har det svært. Lindhardt og Ringhof rummer også Carlsen og L&R Uddannelse – et af Danmarks førende læringshuse med Alinea, GoTutor, Praxis, Forstå og moxis. egmont-logo

back to top
Subfooter menu
  • Handelsbetingelser
  • Cookiepolitik
  • Persondatapolitik
Subfooter payment options
  • MobilePay
  • VISA
  • Mastercard
  • JCB
  • Visa Electron
  • Maestro